- lör jan 25, 2014 19:03
#9315386
melon skrev:Min filt är drygt halvklar, jag gör som sagt inte efter originalmönstret utan ett eget med samma mått. Jag gillar inte strukturen och känslan i garnet och filten, den är liksom inte mysig. Men nu är det såhär det är och det blir nog bra det med.Juliusdotter skrev:Hjärtefilten heter det ju! Jag hämtade min påse idag. Tjock garn i bomull och akryl och dessutom är ett nystan ROSAFryle skrev:Jodå det är det är samma filt, butiken finns med bland nämnda. De två filtar jag sett som lämnades in såg väldigt avlånga ut, men jag tänkte om de två sys ihopp till en så blev det en passande filt.Juliusdotter skrev:Jag tror inte vi menar samma filtar. Detta är ett projekt där var och en gör en färdig filt på ca 65x130 cm. Dessa samlas sedan in för att delas ut vid ett förlossningssjukhus i Etiopien.Fryle skrev:Sandnes Garn Sverige har ett i ett projekt sponsrat med ett ton garn som ska bli tvåtusen babyfiltar. Det är 50 garnförsäljare som distribuerar paketen till villiga stickare. Jag fick en påse med marint och orange garn igår och håller nu på med en filt. Jag har inte FB, men det ska finnas info där. Det finns också en lista med vilka butiker som är med: http://textilhantverk.ifokus.se/discuss ... hjartefilt Filtarna ska vara färdiga innan 1/3.Flera på garn cafeet (som jag hänger på i mn av tid) har stickat dessa filtar, avlånga smala saker, men om det är meningen att de skall sys ihopp blir det ju en bättre strl i filtsammanhang.
Jag stickar inte efter deras mönster, det är enligt dem ok att sticka något eget så länge måtten stämmer. Jag tycker det känns tokigt att sy filten i två stycken och sedan sy ihop dessa. Inte bara för att jag avskyr montering, utan huvudsakligen för att jag tänker att detta sänker komforten och hållbarheten för filten.
Enligt mönster stickas två kvadrater som sedan sys ihop till denna filt.men det ska bli jättekul ändå. Jag gillar verkligen att ett garnföretag tar ansvar och gör en sån här stor grej (ja de får ju good will och en massa användare som laddar ner deras nya app, men ändå, många barn kommer förhoppningsvis att få en gåva). Nu har de dessutom skickat ut ännu fler garnpaket så det är uppe i 2800 stycken.

Storasyster (-03), Lillebror (-06) och Änglapojkarna (-00, -01, -05)