Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Sybeskrivningar, tips, knep och knåp!

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Av Tiaramoll
#971068
Jag behöver ha tag i något fint tyg till en dopklänning. Jag ska byta ut överklänningen på släktklenoden (40 år) samt sy matchande tossor och mössa.
Jag har varit i tre stora tygbutiker i Stockholm och hittar inget! När de tittat på de gamla säger de bara att "det känns som gardintyg, från sommarkollektionen, det hittar du inte nu." Hmm, fnys!

Tyget behöver vara "lätt" genomskinligt så att man kan skymta broderierna på underklänningen. Det närmaste jag kommit är organza, men jag vill ha ett gulligt mönster också!

I länken hittar ni bild en klänning vars tyg jag skulle vilja ha, samt bild på min son med släktklenoden. På bilden med sonen försökte jag rita in mönstret som är på den klänningen, det är nästan borttvättat. Därför vill jag göra lite nytt.
Jag har funderat på spetstyg också, men det blir så "nät-aktigt", se exempel i bildlänken.
Hittade ett organza tyg med snöflingor, se bild exempel, skulle passa bättre med blommor eller nåt.
http://wb593569.one.se/doptyger.jpg

Jag behöver något tyg snarast... Jag lånade överklänningen av svärmor med ursäkten "Jag vill försöka hitta liknande tyg till en mössa". Å nu vill hon virka en mössa. Jag vill ju ha en ny överklänning med matchande tillbehör. Tillbehören (mösssa och tossor) är tänkt att även användas till finklänningen på mottagningen.

Sedan är min förhoppning att ha klänningen klar så fort som möjligt, kan bli svårt att hinna sy något med två barn som behöver mitt sällskap.
Användarens profilbild
Av Anso
#971100
Mmmmmm, spännande projekt, hoppas att du hittar det tyg du söker. Jag kan inte komma på att jag har sett något som passar men det ska väl inte vara helt omöjligt tycker jag. Härligt att låta släktklenoder få vara i bruk tycker jag.
Vilka tygaffärer har du varit i?
Användarens profilbild
Av elli
#971296
Jag skulle kolla i Stoff och stil katalogen, på näter har de bara hemtextill tyvärr.

Lycka till med kläningen.
Användarens profilbild
Av Kaja
#971314
Tänkte säga stoff&stil också och nixpix. De har lagt upp en nätbutik nu, så hemsidan är RIKTIGT trevlig.

//Kaja
Av Tiaramoll
#971357
Anso skrev: Vilka tygaffärer har du varit i?
En tygbutik i Enebyberg (Täby), en i Sundbyberg (järnvägsgatan) och Ohlssons tyger (Sveavägen Sth city).

Jag har på Stoff och Stils hemsida, men hittade inget av intresse. Eller är det bara jag som inte vet hur man letar?
Användarens profilbild
Av elli
#971363
Mari skrev:
Jag har på Stoff och Stils hemsida, men hittade inget av intresse. Eller är det bara jag som inte vet hur man letar?
De är just de att de bara har hemtextill på hemsidan så man måste ha katalog för att se modetygerna. Katalogen går att beställa på hemsidan.
Användarens profilbild
Av elli
#971369
Kaja skrev:Tänkte säga stoff&stil också och nixpix. De har lagt upp en nätbutik nu, så hemsidan är RIKTIGT trevlig.

//Kaja
Vad har nixpix för webbadress?
Användarens profilbild
Av Upia
#971466
Prova även Sidencarlsson på Drottninggatan (kvarteret efter PUB i riktning mot Odenplan), de specialiserar sig på festtyger.
Senast redigerad av Upia den tor nov 29, 2007 08:00, redigerad totalt 1 gånger.
Användarens profilbild
Av Hello
#971472
Upia skrev:Prova även Sidencarlsson på Drottinggatan (kvarteret efter PUB i riktning mot Odenplan), de specialiserar sig på festtyger.
:iagree: Hittar du inget där, finns det inte ;)
Av Tiaramoll
#971612
Hello skrev:
Upia skrev:Prova även Sidencarlsson på Drottinggatan (kvarteret efter PUB i riktning mot Odenplan), de specialiserar sig på festtyger.
:iagree: Hittar du inget där, finns det inte ;)
Jag var där och tittade tidigare i höstas och hottade inget :hmm: Fast då hade jag inte med mig överklänningen så det var lite svårt att förklara vad exakt jag var ute efter.

Har funderat lite på bröllopstyger/slöjtyger men det lär väl bli på tok för kostsamt. Och var hittar man sådana metervaror?
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?