Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Hur knyter jag? Vilken är min favoritknut? Hjälp - allt blir fel!

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Användarens profilbild
Av Linnea
#177453
var hos min kusin med ny liten bebis, har gett henne en moby som jag skulle hjälpa henne att knyta....
instruktioner var inte min starka sida speciellt inte som bebben bara skrek :( men var nöjd när hon lades på golvet igen :roll:

min kusin är ganska kraftig med en ordentlig mjölkhylla vilket gjorde det extra krångligt

hade tänkt låta henne prova ringsjal istället (min personlig favvo, men det blev inte av tyvärr)

nån som har några bra tips? även tips på hur man ammar i sjalen med stora bröst?
Av Tyche
#177468
Jag är oxå ganska kraftig (ganska= väldigt :wink: ) och ganska stora bröst och för mig var det aldrig några problem att knyta.

Knyt sjalen tajt mot kroppen först och stoppa sen ned bebisen.

Att amma i sjal var, för mig, lätt. I vagga var så klart lättast men det går i X omslut 2 utan problem oxå. Flytta bebisen till bröstet och låt henne söka efter bröstet. Om bebisen är högt upp kan man "vrida" upp bröstet (låter smärtsamt..) mot bebisens mun. Direkt när mjölken rann till fanns det inte en sucks chans att jag hade kunnat vrida upp bröstet mot Isaac men när brösten inte ömmar längre är det bara att prova.

Det jag märkte rätt snabbt var att när Isaac var hungrig hittade han vägen till brösten snabbt själv...
Användarens profilbild
Av trollmamma
#177606
Det med småttingar är inte helt lätt :roll:

Jag minns att man måste tänka på att det inte är helt nöjda med hur benen blir särade på dom så när man lägger i dom så gäller det att jobba med rumpan o benen.

+ att det är super viktigt att inte ha för mycket kläder på dom eller på sig själva ... små barn klagar väldigt högljut när dom är varma !!!

Det gäller oxå att typ ha ett nöjt barn o gärna röra sig o vara bestämd på att annat ska hända ...typ traska eller nått (för det gäller att han känslan upptagen men du får änå vara med )

Mina vägrade vagga .... men gillade att ligga i Gördeln o amma !!!
Lycka till !!
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?