Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Vilket bärverktyg ska jag använda? Varför?

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Av Ponyo
#1664691
thowida skrev:
Bubbi skrev:Kolla högst upp i min blogg:
http://bubbipysslar.blogspot.com/

Har sytt en MT-hybrid av en hoppe osaka
Är det skillnad rent bärkomfortmässigt för dig att bära i den jämfört med någon annan MT sydd av t.ex. IKEAS lenda??
Nu har jag inte testat just lenda, men jag måste nog säga att det halvtjocka, supermjuka, lite småstrechiga tyg jag köpte på Ahléns var strået vassare än hoppen. Fast jag gav aldrig hoppen riktigt en chans, för jag slutade bära ville lagom tills hoppehybriden var klar. Kolla med emellen vad hon tycker om den.
Användarens profilbild
Av Diesel
#1669548
Jag har två "Knyttet & K"-MT som är sydda av Stork-sjalar, och de är supersköna att bära med, jag är helnöjd :vågen: - så jag säger SLAKTA på du bara! :lol:

:heart: Anna MT:
Bild

:heart: Inka MT:
Bild
Användarens profilbild
Av Minchi
#1673612
Diesel skrev:Jag har två "Knyttet & K"-MT som är sydda av Stork-sjalar, och de är supersköna att bära med, jag är helnöjd :vågen: - så jag säger SLAKTA på du bara! :lol:

:heart: Anna MT:
Bild

:heart: Inka MT:
Bild
:love: :love:
De där två är ju mina absoluta favvosjalar! Vad fina de var som MT:s! Jag ska dock vänta med att slakta mina, om jag nånsin vågar göra det... Tänk om man ångrar sig? :shock:
Användarens profilbild
Av Diesel
#1673658
Minchi skrev: :love: :love:
De där två är ju mina absoluta favvosjalar! Vad fina de var som MT:s! Jag ska dock vänta med att slakta mina, om jag nånsin vågar göra det... Tänk om man ångrar sig? :shock:
Jag har inte ångrat mig en sekund - jag älskar mina Stork-MT :heart: , och skulle man ångra sig finns ju nya sjalar att köpa! :lol:
Av Staxson
#1673721
Är helt novis på detta med MT:s men Gillade verkligen "Knyttet & K" MT:sarna....hur har du gjort dem, vart finns mönster till dem..går de att köpa nån stans? Samma sak gäller MT-hybriden..vart, hur...?? :D
Användarens profilbild
Av Scharlott
#1673757
Staxson skrev:Är helt novis på detta med MT:s men Gillade verkligen "Knyttet & K" MT:sarna....hur har du gjort dem, vart finns mönster till dem..går de att köpa nån stans? Samma sak gäller MT-hybriden..vart, hur...?? :D
Här finns mönster på Knyttet&K-mei tai och lite andra bra mönster : http://www.sjalbarn.se/forum/viewtopic.php?f=5&t=79816
Av Ponyo
#1673909
Staxson skrev:Samma sak gäller MT-hybriden..vart, hur...?? :D
Hybriden har jag sytt själv. Axelbanden är sydda efter knyttets beskrivning, midjebaltet och ryggpanelen har jag ritat av Becon. Tyget är en hoppe osaka som jag färgat med motors mörk viol. Har en halvfärdig hybrid här hemma som saknar axelband.
Av Staxson
#1673917
Tyckte din lila MT-hybrid var helt underbar! Kan tänka mig att det är super att sy av en hoppe då de är så "rejäla" i sitt material :D , avlastar mycket bra antar jag??
Av Ponyo
#1673930
Staxson skrev:Tyckte din lila MT-hybrid var helt underbar! Kan tänka mig att det är super att sy av en hoppe då de är så "rejäla" i sitt material :D , avlastar mycket bra antar jag??
Ja, den var inte dum att bara i. Men det tyg jag kopte på Ahléns till föregångaren var minst lika bra. Tror att jag har ett foto på den med i min blogg. Blå och vit-randig hybrid.

Kan bara hålla med camsch! Du har absolut in[…]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?