Fryle skrev:Bissa skrev: Hittade inget konkret exempel på just hallon. Ett gammalt recept på rödbeta hittade jag men ingen bild på den färgen.
Är lite sugen på att prova färga med lusen (coshinille -stavning?) den verkar ha ungefär den röda som jag är ute efter.
var får du fatt i lössen? är det de som ger färg åt något läppstift
sett något om det på tv för hundra år sedan.
Jag är mycket intressead av rödbetsreceptet för att färga ullgarn med det. Jag har sett en bild på ullbyxor som mammasamueli (?) har färgat med rödbeta, det blev vackert gyllengult.
Ja, det är läppstiftsfärgslusen, den ger vackert röd färg, var får man tag i dem och vad behöver man för övrigt för att färga med den?[/quote]
Japp lössen finns på apoteket. Kolla länkarna hur man gör. Och bakningen med rödbetan stämmer nog, att det blir lite rosa rött och sedan om man vill ha den starkare, vid tex färgning, så blir den bara mörkare inte rödare, så tror jag.
"Äppelbus" Ljuvligt recept kommer jag att prova. Kan bli skillnad då jag inte tänker använda ylle utan bomull.
"Fryle" ska försöka göra länk på recepten och annat jag hittade igår