Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Sybeskrivningar, tips, knep och knåp!

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Användarens profilbild
Av Sedum
#1344428
Satte mig igår och ritade av en annan tunika, gjorde den lite större och titta vad fint det blev! :shock: Jag kan egentligen inte sånt här, detta är mitt första klädesplagg, men blev helnöjd! :-)

Jätte bra med inspiration här, har spanat länge på alla andras fina grejer! :D

(Vet inte hur man lägger inte bilder) så länkar hit:
http://asjakne.blogspot.com/


Bild

Bild
Senast redigerad av Sedum den sön maj 25, 2008 20:13, redigerad totalt 1 gånger.
Av belinda
#1344435
Jag håller med dej, den var superfin :D
Användarens profilbild
Av binaem
#1344594
Superfin!

Bild
Användarens profilbild
Av Sedum
#1344612
Tack för hjälpen! (Jag lyckades tillsist få in bilderna!) :)
Användarens profilbild
Av ZaZi
#1344630
Jätesöt! Snyggt jobbat! :tumsup:
Av Nettan
#1344700
Jättefin
Användarens profilbild
Av Monia
#1344750
Söt!!!!
Användarens profilbild
Av Helma
#1344753
Superfin!
Användarens profilbild
Av jazoo
#1345058
Snygg! Är det resår i hals och armlinning?

Det ser inte så svårt ut, jag kanske ska ge mig på att sy en sådan till Alice!
Användarens profilbild
Av Edith
#1345259
Vilken söt! :D

Sån skulle jag med vilja sy... men tunikor är förstås för tjejer?
Användarens profilbild
Av mejamy
#1345473
Jättefin! :love: Tänk om jag också skulle våga mig på en sån...har bara gjort ärmlösa raka klänningar hittills. Verkar så svårt med det där rynkade och ärmar. Men det kanske det inte är? :)
Användarens profilbild
Av Sedum
#1345534
jazoo skrev:Snygg! Är det resår i hals och armlinning?

Det ser inte så svårt ut, jag kanske ska ge mig på att sy en sådan till Alice!
Superenkelt tyckte jag! Ok, jag hade 5:a i slöjd för mååååånga år sedan så jag är inte helt ointresserad av att sy och har sytt och knåpat en del annat, men inte några kläder tidigare (förutom medeletidakläder för några år sedan som ligger gömda i garderoben...)8)

Det är bara 4 bitar. Ett framstycke, ett bakstycke och två ärmar. Jag la tunikan jag hade rakt på tyget och ritade av bak och framstycke. Kan väl tillägga att tyget i fråga är ett jätte mjukt härligt påslakan, så jag har att ta av om det skulle bli fel. :-)

Sedan ritade jag av ärmen på ett vikt papper. Ärmen är alltså i ett tygstycke med sömmen undertill.

Sydde ihop de fyra bitarna i sömmen som går från halsen till armhålan. Sedan sydde jag ärmen ner till fållen längst ner på klänningen (lite lurigt i ärmhålan så sy inte för snävt, hellre mer "böjt")

Efter det tog jag restårband 5mm och la det i den blivande fållen upptill i halsen samtidigt som jag nålade så att det skulle kunna gå fritt innanför sömmen. Sedan sparade jag några cm öppet när jag sydde. Provade och drog ihop resåren så den blev lagom. Sydde ihop resåren och sydde de sista centrimetrarna som saknades i fållen. Gjorde likadant med ärmarna och sen var den klar!

Det går säkert att sy fållarna och trä i resåret i efterhand, men jag var lite lat och detta gick jätte smidigt, nålade som sagt så den skulle gå fritt och sydde med några mm tillgodo. :-)

Ta i lite extra i fållarna också, jag klippte nog eg. lite för lite till fåll, men det blir bättre nästa gång. Jag förlängde även ärmen något mot orginalet.

Jag vet inte om jag kan bidra på någo[…]

Vad roligt att den här tråden vaknade t[…]

cykelbarn

Vi har investerat i en elcykel! En röd 12-v&a[…]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?