Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Hur knyter jag? Vilken är min favoritknut? Hjälp - allt blir fel!

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Användarens profilbild
Av annalys
#113632
Jag har börjat prova lite att bära David, 8 mån, på ryggen i Patapum. Det går bra att få upp honom, och han verkar sitta rätt ok, men jag tycker han sitter så lågt. Dels ser han inte så bra tror jag, men framför allt hamnar han liksom i svanken på mig, och jag får luta mig lite framåt hela tiden för att få bra balans. Och det blir tungt efter ett tag.

Några tips? När jag bär på magen har jag midjebältet rätt långt ner, kring höfterna. Ska man ha det högre upp när man bär på ryggen? Eller är jag bara felbyggd?

Annars ger jag mig nog på långsjalsryggknytningar snart :wink:
Användarens profilbild
Av Tiz
#113731
Hmmm... Jag bär nog Ville ganska långt ner också. Ville brukar inte se så bra heller utan far och flänger åt sidan för att se ;) Det som är viktigt, tror jag, är att dra åt axelbanden ordentligt och bandet över bröstet.
Användarens profilbild
Av Sannasmamma
#113738
Jag har en ergo men när jag bär på ryggen så har jag midjebandet högre upp, typ i korsryggen. Det blir mycket bekvämare så tycker jag.
Användarens profilbild
Av KATARINA
#113926
Antigen kanske han inte sitter så långt ned som det går iden. Bara någon cm kan göra att det känns mycket tyngre och att man måste parera framåt. Försök att "skaka" ned honom försiktigt. Sedan som nämnts ovan att man drar åt ordentligt, axelremmar och bröstrem. Jag bär lika långt ned på ryggen som på magen.
Användarens profilbild
Av Linnea
#115341
Sannasmamma skrev:Jag har en ergo men när jag bär på ryggen så har jag midjebandet högre upp, typ i korsryggen. Det blir mycket bekvämare så tycker jag.
jag gör detsamma med min patapum, tyvärr blir min ganska mjuka mage vackert uppdelat i två bilringar, men vad gör man inte för de små liven :D
Användarens profilbild
Av Sannasmamma
#115539
Linnea skrev:
Sannasmamma skrev:Jag har en ergo men när jag bär på ryggen så har jag midjebandet högre upp, typ i korsryggen. Det blir mycket bekvämare så tycker jag.
jag gör detsamma med min patapum, tyvärr blir min ganska mjuka mage vackert uppdelat i två bilringar, men vad gör man inte för de små liven :D
Ja visst blir man som en Barbapappa när man bär på ryggen :shock:
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?