Beror på hur stora/långa ni är samt vilka knytning ni vill göra. En 4,6 är en bra baslängd för en medelstor mamma. En lång pappa, något större mamma eller om ni vill knyta knytningar som kräver längre sjal är 5,2 nästa storlek. Bor ni så att ni kan gå på sjalträff? Isf kan det vara ett bra tillfälle att få prova olika sjalar, både olika märken och olika längder.
( Jag köpte en väldigt billig vävd sjal begagnad först för att veta vilken längd jag ville ha och för att prova om vävd sjal var något för mig. )
Men då du redan har en sjal kan du ju kolla hur lång den är. De flesta trikåsjalar är drygt 5m. Knyt omslutet kryss ( vanligaste magknytningen med vävd) med din trikåsjal
http://edenbaby.se/pages/omslutetkryss.php
så får du ett hum om hur mycket av sjalens längd du har över och om du gillar att ha en svans eller om du vill ha kortare och hur mycket kortare.
Här finns en tabell över längder:
http://www.mammabarn.se/getpage.asp?do=31
Ännu en med fler knytningar:
http://www.didymos.de/en/DIDYMagazine/B ... ers/Sizes/
Lever med två ljuvliga ungar som en gång i tiden var små sjalbarn.