Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Vilket bärverktyg ska jag använda? Varför?

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

Av malinsy
#9077910
Hej!

Ny inom bärsjalar.. :)

Väntar första barnet i mitten/slutet av mars och tycker att det verkar mysigt med bärsjal.
Jag hade tänkt att använda den inne och ute på sommaren, hade då tänkt mig en som inte är varm.
Därför behöver jag få tips på vilket märke jag ska leta efter. Försöker få tag på en begagnad, då jag tycker att de är dyra i nypris.

Hur länge kan man bära en nyfödd i sjalen (antal tiimmar åt gången)?

Tacksam för svar och andra tips!

/Malin
Användarens profilbild
Av camsch
#9077943
Hej och välkommen!

Jag halkade in på sjalar på liknande sätt, och nu har jag både burit en hel del och dessutom fastnat här trots att mitt sjalbarn är 5 år och inte alls vill bli buren längre :tumup:

Det finns som du kanske vet 2 typer av sjalar, trikåsjal och vävd sjal. När det gäller trikå kan jag inte rekommendera något för jag hade en Moby Wrap som var rätt varm. Bra annars dock.

När det gäller vävda så kan jag rekommendera Calin Bleu Gauze. Sval, lättknuten och den släta som jag har är jättegosig även till liten bebis. Det finns nämligen både skrynkliga och släta och vilket som är bra och svala. De är inte jättedyra nya och hyfsat lätta att få tag i begagnade.

Ang om hur länge så finns ingen direkt tidsgräns så. I och med att barnet sitter i grodposition med rundad rygg så kan man i princip bära hela dagarna om man vill.

Och så ett sista tips: Om du bor där det finns sjalträffar - gå på en sån! Det är jättemycket värt, både ur bärsynpunkt och att träffa andra som bär :)
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?