Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Här träffas vi för att och få tips och råd (rent allmänt).

Moderatorer: Asia, krakri, God_cares

#8173671
Jag har ju förut fått ett råd att jag borde köpa en bärsele. :D (Från en på arbetet som tyckte det såg tungt ut att bära för hand. Idag fick jag det rådet igen.

Idag var vi på BVC. Det var ett extra läkarbesök utöver det som görs vid 2 månader och 6 månader för att kolla Leos nacke. Han är 4,5 månader. Jag var ju lite orolig för att hans nacke var så sne förut och att han bara lyfte ena sidan. Nu har det dock varit jättebra sedan ett tag så det var väl inte direkt nödvändigt med kontrollen.

Men iallafall sa hon att det såg jättebra ut men att huvudet fortfarande är lite ojämnt men att många barn är det idag eftersom man ligger på rygg. Sedan säger hon "Bärsele är jättebra att bära barnen i" :shock:

Och sedan om vikten. Leo var jättestor från födseln till 2 månader, då vägde han 7,2 kg. Nu vid 4,5 väger han 8 så han har ju dalat ganska mycket på kurvan. Är 70 cm lång. Hon sa bara att "han följer kurvan fint, han är lång och smal. Han är ju så aktiv så han göra av med mycket."
#8177754
Härligt! Vår läkare sa att det var kul med föräldrar som gör lite extra för sina barn precis när jag skulle börja mitt försvarstal om att vi valt bort industrigröten och istället kokar egen. Och förra gången var både läkaren och sköterksan mäkta imponerade av de fina tygblöjorna. Det finns goda exempel inom vården också :tumup:
#8178706
Och vår BVC-sköterska som är extremt amningsvänlig, för långtidsamning osv, tycker att det är helt normalt att ec:a, och bära, och samsova, och inga problem att skjuta på vaccination eller inte ta den.
Me lööööv!

Tack till er både, Joffsan och sunshine. […]

Vad roligt att den här tråden vaknade t[…]

Du har väl inte missat våra andra artiklar & köpguider?